fbpx
Четвер , Червень 8 2023
Главная / Новини / Правильні запитання допоможуть зберегти бізнес ФОПам на другій групі єдиного податку

Правильні запитання допоможуть зберегти бізнес ФОПам на другій групі єдиного податку

Пандемія ускладнила життя підприємцям, але сміливці продовжують працювати, знаходять можливості. Тому завжди мають багато запитань: як перейти на єдиний податок, звітувати, сплачувати податки, як не перевищити обсяг виручки… Щоб під кінець року помилки не змарнували всі зусилля, «Головбух» відповідає на найважливіші запитання підприємців — єдиноподатників другої групи

Ставки єдиного податку та ЄСВ цього року визначають за старими правилами. Їх встановлюють сільські, селищні, міські ради або ради об’єднаних територіальних громад, створених згідно із законом і перспективним планом формування територій громад. Ставки залежать від виду господарської діяльності і розраховують їх на календарний місяць (п. 293.2 Податкового кодексу України; ПК).

Місячний розмір єдиного податку для ФОПів на другій групі — 20% мінзарплати: 944,60 грн (4723,00 грн × 20%).

Із 1 вересня 2020 року через підвищення мінімальної зарплати змінилася сума ЄСВ, яку ФОПи сплачують «за себе». Перевірте, чи врахували це, а також дізнайтеся відповіді на інші поширені запитання.

Яка діяльність дозволена

На другій групі єдиного податку ФОП може торгувати на ринках, у магазинах, інтернеті, тримати ресторанний бізнес і продавати пиво, надавати побутові послуги, виробляти товари, працювати на фрілансі.

Види діяльності вибирайте за КВЕД ДК 009:2010. Зареєструвати можете скільки завгодно кодів, один буде основним, решта — другорядними. Головне, щоб вони були дозволені на другій групі. Якщо отримаєте дохід за незареєстрованим кодом КВЕД, це вважатимуть особистим доходом фізичної особи.

Коди, які повністю або частково заборонені на єдиному податку чи заборонені лише для першої групи, але дозволені для другої — третьої груп, визначені в пункті 291.5 ПК.

Як перейти на другу групу

Коли реєструєте ФОП, одразу подайте заяву про застосування спрощеної системи. Зазначте в ній, що працюватимете на другій групі. Але зважте, працювати на ній почнете лише з першого числа наступного місяця. Наприклад, зареєстрували ФОП і подали заяву про другу групу єдиного податку 20 листопада — єдинником станете з 1 грудня.

Не пізніше ніж 16 грудня

подайте заяву, якщо вирішили змінити групу з нового року

А от у періоді, коли фізособа вже зареєструвалася як підприємець, але ще не єдинник, вона автоматично перебуває на загальній системі оподаткування. Тому доведеться подати декларацію про майновий стан і доходи за ІV квартал 2020 року. Якщо був дохід, відобразіть його, не було — подайте декларацію з нульовими показниками (ЗІР, категорія 104.09). Відзвітуйте протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу, коли перебували на загальній системі оподаткування.

Перейти на другу групу єдиного податку може підприємець як першої або третьої групи, так і загальносистемник. Проте не можна перейти коли заманеться — лише з початку кварталу.

Щоб перейти на другу групу єдиного податку:

  • дотримуйте вимоги, встановлені ПК для обраної групи;
  • подайте заяву до органу контролю не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.

Змінювати групу платник єдиного податку може навіть щокварталу.

Якщо змінили групу, Розрахунку доходу не подавайте. Навіть якщо перейшли з більшої групи до меншої.

У заяві заповніть, зокрема, пункти:

  • 5.2 — щодо зміни ставки єдиного податку;
  • 5.4 — щодо зміни видів господарської діяльності.

У пункті 8 зазначте вже новий перелік видів діяльності, що обрали. Додайте або приберіть звідти види діяльності, що дозволені або заборонені для групи, на яку переходите.

Якщо переходите із третьої на другу групу, протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу, в якому подали заяву, подайте декларацію платника єдиного податку третьої групи. Надалі подавайте річну декларацію для платників єдиного податку першої та другої груп протягом 60 календарних днів після закінчення кварталу.

Із ким можна працювати

Єдинник на другій групі може надавати послуги, в т. ч. побутові, лише населенню та єдинникам, як підприємцям, так і юридичним особам. Зокрема не можна здати приміщення під склад підприємцеві на загальній системі, адже податківці прирівняють оренду до послуги. Не можна укласти агентський договір із юридичною особою на загальній системі, оскільки посередництво — також послуга.

Можете отримувати послуги за цивільно-правовим договором (ЦПД) від інших підприємців — як єдинників, так і підприємців на загальній системі.

Які обмеження доходу

За умовами другої групи єдиного податку максимальна сума доходу за календарний рік становить 5 млн грн.

Як вести облік

На спрощеній системі ведуть лише облік доходів. Це вся готівкова і безготівкова виручка.

Щодня, коли отримали дохід, робіть запис у книзі обліку доходів. Виручку за день — готівкову та безготівкову — записуйте окремо.

Суми доходу в книзі обліку підтверджуйте первинними документами. Під час перевірки їх можуть попросити контролери.

Декларацію з єдиного податку заповнюйте на підставі книги обліку доходів. Дані мають збігатися.

Коли застосовувати РРО

Якщо за календарний рік підприємницький дохід перевищив 1 млн грн, єдинник зобов’язаний використовувати РРО під час розрахункових операцій (п. 61 підрозд. 10 розд. ХІХ ПК). Починайте застосовувати РРО з першого числа першого місяця кварталу, наступного за тим, коли перевищили ліміт.

Продовжите працювати без РРО — наразитеся на штраф. За перший продаж без касового апарата — 10% суми, яку не провели через РРО, за наступні — 50% вартості операцій, проведених без РРО (п. 1 ст. 17 Закону про РРО). Із 01.01.2021 штрафи підвищать: 100% та 150% відповідно.

Ці ліміти вас не стосуються, якщо працюєте лише безготівково. Тобто приймаєте оплату винятково на розрахунковий рахунок ФОПа. Тоді сміливо працюйте без РРО, навіть коли отримаєте понад 1 млн грн доходу.

Якщо ж приймаєте у розрахунок готівку чи платіжні картки — подбайте про РРО.

Але єдинник, який торгує складними побутовими товарами на гарантії, ліками та медичними виробами, завжди зобов’язаний застосовувати касовий апарат під час розрахункових операцій. Можете обрати звичайний або програмний РРО.

Скільки працівників наймати

За правилами роботи на другій групі дозволено найняти не більше ніж 10 працівників за трудовим договором.

Додатково можете отримувати послуги від фізичних осіб за ЦПД. Їх до загальної кількості найманих працівників не включайте.

Коли змінюєте групу єдиного податку, параметри вашої діяльності мають відповідати вимогам нової групи. Зокрема, якщо хочете працювати на першій групі, найманих працівників доведеться звільнити заздалегідь.

Скільки і коли сплачувати єдиного податку

Ставка єдиного податку на другій групі — 20% мінзарплати (п. 293.2 ПК). Тож у 2020 році потрібно сплачувати 944,60 грн на місяць.

Сплачувати єдиний податок маєте щомісяця. Останній день сплати — 20-те число поточного місяця. Тобто за листопад сплачуйте податок до 20 листопада включно, за грудень — до 20 грудня тощо.

Якщо останній день сплати припав на вихідний, сплатіть податок напередодні. Так, останній день сплати єдиного податку за грудень цього року — 18 грудня.

Якщо не сплатите єдиний податок або затримаєте сплату, контролери нарахують штраф — 50% місячного платежу (п. 122.1 ПК) У 2020 році — це 472,30 грн.

Окрім власне єдиного податку і штрафу, до повідомлення-рішення запишуть ще й пеню. Її нараховують із першого робочого дня після граничного строку сплати єдиного податку (пп. 129.1.1 ПК).

Навіть якщо за місяць не отримали доходу, все одно маєте сплатити ставку єдиного податку.

Як сплачувати ЄСВ

Мінімальний платіж із ЄСВ — 22% мінзарплати.

У 2020 році:

  • із січня по серпень — 1039,06 грн на місяць;
  • із 1 вересня — 1100 грн на місяць. Нагадаємо, розмір мінзарплати підвищили, наразі вона становить 5000 грн.

ЄСВ, так само як ставку єдиного податку, маєте сплачувати, навіть якщо не провадите діяльності й не отримуєте доходу.

Квартальну суму ЄСВ сплачуйте до 19-го числа місяця, що настає за календарним кварталом.

За IV квартал 2020 року сплатіть ЄСВ до 19 січня 2021 року. Сума дорівнює 3300 грн (1100 грн × 3).

Якщо запізнилися зі сплатою чи зовсім не сплатили ЄСВ, контролери оштрафують. Тоді доведеться сплатити борг, штраф — 20% суми боргу і пеню — 0,1% суми недоплати ЄСВ за кожен день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 Закону про ЄСВ).

Тішить лише те, що до завершення карантину ДПС не каратиме за несплату ЄСВ (п. 9—11.1 розд. VIII Закону про ЄСВ).

За перший місяць після держреєстрації ФОП маєте сплатити повну суму ЄСВ. Навіть якщо зареєструвалися 27 листопада, сплатіть за листопад 1100 грн.

Яку звітність подавати

Раз на рік підприємці на другій групі єдиного податку подають за себе:

  • декларацію з єдиного податку. За 2020 рік подайте її до 1 березня 2021 року. Заповніть розділ II, у якому покажіть сплачений єдиний податок і підприємницький дохід за рік;
  • звіт з ЄСВза формою Д5. За 2020 рік подайте його до 10 лютого 2021 року. Зазначте, скільки ЄСВ сплатили за рік

Якщо маєте найманих працівників або працюєте з фізособами за ЦПД, додатково подайте:

  • податковий розрахунок за формою № 1ДФ. Його маєте подавати лише за квартали, коли виплачували дохід фізичним особам і підприємцям. Строк подання — протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу;
  • звіт з ЄСВ за формою Д4. Його подавайте щомісяця до 19-го числа. Зазначайте дохід, що виплатили працівникам і фізособам-контрагентам, і сплачений із цього доходу ЄСВ.

Сподіваємося, що відповіли на найгостріші ваші запитання щодо діяльності на другій групі єдиного податку. А на запитання, що цікавлять єдинників на третій групі, відповімо у наступних номерах тижневика «Головбух».

Посилання:

https://egolovbuh.mcfr.ua/858047

Смотри также

Про особливості звітування з ЄСВ у перехідний період

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *