fbpx
Вівторок , Липень 27 2021
Главная / Новини / Книги ФОПів скасували: чи все так просто?

Книги ФОПів скасували: чи все так просто?

І от це сталося.

Президент таки підписав Закон України від 14.07.2020 р. 786-IX, яким скасовується реєстрація Книг обліку для спрощенців.

Як виявилося, він приніс більше радості, ніж всі очікували.

Скасували не тільки Книги обліку для ФОПів-спрощенців груп 1, 2 та групи 3, які не є платниками ПДВ, а й (увага!) для ФОПів-спрощенців групи 3 – платників ПДВ.

Про скасування книг для таких спрощенців у проекті цього закону не йшлося (були тільки послаблення). Але коли відкриваємо текст закону, то (о, диво!) і для ФОП-спрощенців, які є платниками ПДВ, з 01.01.2021 р. Книги обліку скасовують. Новина чудова. Та чи всім ФОП вона принесе щастя? Давайте розберемося.

Що є на сьогодні.

Інформація про розмір отриманих доходів ФОП:

1) платники ЄП:

– груп 1 — 3, які не є платниками ПДВ (ставка 5 %), використовують Книгу обліку доходів (п. 296.1.1 ПКУ);

– групи 3, які є платниками ПДВ (ставка 3 %), — Книгу обліку доходів і витрат (п.п. 296.1.2 ПКУ).

2) ФОП-загальносистемники – спеціально затверджену для них Книгу обліку доходів і витрат (п. 177.10 ПКУ).

У Книгах всі ФОП відображають щоденно за підсумками робочого дня розмір отриманих доходів (а платники ЄП, які є платниками ПДВ, і загальносистемники — ще і витрат). Немає доходу – немає і запису.

Але щоб ці Книги можна було використовувати для обліку доходів (доходів і витрат) їх слід було реєструвати у податковій.

При цьому усім ФОП, як платникам ЄП груп 1-3, так і ФОП-загальносистемникам, дано право вести Книгу як в класичній паперовій формі, так і в сучасній — електронній. Хоча можливість реєстрації та ведення Книг в електронній формі ще не реалізована.

Книга для ФОП виконує на сьогодні дві основні функції:

– дає змогу підрахувати розмір отриманого доходу (прибутку) і відповідно заповнити звітність;

– дозволяє ФОП оприбутковували отриману готівку на основі даних, записаних у такій Книзі.

Що буде з 01.01.2021 р.

Новововведення для ФОП платників ЄП групи 1-3. Для всіх ФОП платників ЄП груп 1, 2 та 3 (незалежно від того чи є вони платниками ПДВ чи ні) з 01.01.2021 р.:

1) скасовується обов’язок реєструвати Книгу обліку доходів (доходів і витрат);

2) ведення обліку з початком 2021 року продовжується, але не у  типовій формі (наприклад, як зараз — Книзі обліку доходів чи Книзі обліку доходів і витрат), а у будь-якій довільній формі.

Про яку довільну форму ідеться в Законі № 786 — не ясно. На наш погляд, це може бути будь-який зошит (книга, журнал), в який ФОП буде заносити інформацію про розмір отриманого ним доходу, а ФОП платник групи 3 з ПДВ і про витрати. При цьому обов’язку повідомляти фіскалів про те де саме ФОП веде такий облік — немає.

Чи можна буде вести облік у старій формі Книги?

Так, будь-ласка. Це ваше право вибрати таку довільну форму обліку. При цьому таку Книгу з 01.01.2021 р. реєструвати у податковій не потрібно.

3) вести облік доходів (доходів та витрат) можна не тільки у паперовому, а і в електронному вигляді. При цьому згадки про те що можна буде вести облік у електронному вигляді через Електронний кабінет для спрощенців не має. Тому, на наш погляд вести облік у електронному вигляді можна, наприклад, створити на своєму комп’ютері файл і заносити в нього розмір отриманого доходу (доходу та витрат). Чим це не довільна форма!?));

3) ведення записів у вибраній  для обліку доходів (доходів і витрат для ФОП групи 3 платника ПДВ) формі здійснюється шляхом помісячного, а не щоденного, відображення отриманих доходів (доходів і витрат). Отже, за рік у вашій Книзі (журналі чи зошиті), чи де ви там будете вести облік, буде здійснено як мінімум 12 записів – один запис за один місяць.

Чи можна робити записи щоденно? Та на здоров’я. Це ваша довільна форма. Тому ви самі встановлюєте правила відображення в ній даних. Головне, щоб у ній фіскали при перевірці змогли відшукати місячні обороти;

4) не буде застосовуватися до ФОП-спрощенців штраф за невірне ведення вибраної форми обліку (адмінка за ст. 1641 КпАП у розмірі від 51 до 136 грн). Та де ж він візьметься, якщо не існуватиме затвердженого порядку ведення цієї форми? На наш погляд, штрафу не буде і у випадку, коли ви візьмете на озброєння як форму обліку затверджену на сьогодні форму Книги обліку. Справа у тому, що це буде по суті ваша довільна форма обліку, тільки схожа на діючу зараз. А тому порушити порядок її заповнення не можна.

Наслідки скасування Книги для всіх спрощенців

Видається, з 01.01.2021 р. – свобода в усьому. Але, на жаль, це не зовсім так.  По суті, скасування Книги обліку це всього-на-всього скидання пут, які не давали ФОП нічого, крім головного болю. Після того як з 01.01.2021 р. (для більшості ФОП-платників ЄП груп 2-3), а з 01.04.2021 р. (для всіх платників ЄП груп 2-3), застосування РРО стане обов’язковим, фіскали і без Книг обліку зможуть самостійно підбити розмір отриманого ФОПом доходу.

Про чисто безготівкові операції вони довідаються із ваших виписок банку, а про готівкові чи «безготівкові» що здійснені із застосуванням платіжних карток – із чеків РРО та ПРРО та фіскальних звітних чеків (Z-звітів), що лежать на сервері фіскалів.

Водночас скасування Книг для ФОП-платників ЄП все рівно не вирішує всіх їх проблем, а саме:

1) їх це не звільнять від заповнення звітності з ЄП. І от тут на допомогу прийде  доморощена форма обліку. Простіше ж кожний місць рахувати дохід (доходи та витрати) і записувати їх на клаптику паперу чи вносити в файл на комп’ютері, ніж рахувати всі надходження одним махом за квартал чи рік;

2) у фіскалів і далі буде підстава вимагати наявність первинних документів, на основі яких слід розраховувати такий дохід і записувати у звітність. Хоча за великим рахунком у всіх ФОП така первинка буде необов’язковою.  По суті, саме даних обліку, які ви занесете до вашої довільної форми обліку, буде достатньо для визначення доходу.

Хоча у тих  ФОП, які використовують РРО, документи для підтвердження розміру доходу будуть і так. Шукайте їх у виписках банку і Z-звітах.  Виняток становить тільки період з 01.01.2021 р. по 01.04.2021 р., коли ще не всі ФОП груп 2 і 3 будуть зобов’язані використовувати РРО. От тут тоді, щоб підтвердити суму отриманого доходу, слід мати товарні чеки, що складають при відпуску товару. Це ж саме стосується ФОП групи 1, які взагалі РРО не ведуть.

3) не будуть скасовані вимоги п. 44.3 ПКУ щодо наявності у кожного ФОП первинних документів на придбання товару (БЗ 107.05). Тому, якщо не хочете доводити фіскалам, що товар , що лежить у вас на складі куплений не у фізосіб – громадян (що автомативно робить вас подактовим агентом і змушує сплатили з виплаченого їм доходу ПДФО і ВЗ), такі документи вам слід мати і з 01.01.2021 р. Крім того, документи на товар вимагає Закон про РРО (докладніше про це у матеріалі «Документи на товар у ФОП: нові правила з 1 серпня»);

4) перед цими ФОП постане проблема з оприбуткуванням готівки. На сьогодні (і по суті, до внесення змін у Положення № 148) оприбуткуванням готівки для більшості ФОП платників ЄП є запис отриманої суми доходу в Книзі обліку. Якщо Книгу з 01.01.2021 р. не вести, то по суті вся ваша готівкова виручка не буде вважатися оприбуткованою. Але оскільки на сьогодні 5-кратного штраф за неоприбуткування готівки скасований, то і перейматися не варто;

5) виникнуть питання у ФОП-спрощенців, які є комісіонерами, агентами, тощо, а саме: чи їм вказувати у своїй довільній формі обліку всю суму виручки, чи тільки свій дохід (комісійну винагороду)? На наш погляд, відповідь очевидна — тільки комісійну винагороду.

На сьогодні у Книзі показують всю виручку, а не тільки дохід лише для того, щоб оприбуткувати готівку, отриману для перерахування комітенту. Після скасування Книги вся виручка все одно стане неоприбутковуваною, тому у вашій формі обліку — місце тільки винагороді.

І на останок про те, чи слід скасовувати з 01.01.2021 р. реєстрацію діючих на сьогодні Книг кожному ФОП самостійно чи це зроблять фіскали автоматично. Відповіді на це запитання поки що немає. Напевно, все відбудеться автоматом, оскільки у  фіскалів рук не вистачить приймати заяви на скасування реєстрації Книг))).

ФОП-загальносистемники

Для них також відбудеться скасування реєстрації Книги з 01.01.2021 р.  Але сам принцип обліку для таких ФОП не зміниться. Тобто з 01.01.2021 р.:

1) ФОП-загальносистемники вже не будуть реєструвати Книгу обліку, а реєстрація діючих Книг на цю дату буде скасована. Сподіваємося, автоматично;

2) ці ФОП, як і раніше, повинні будуть вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. При цьому такий облік вони мають вести за типовою формою, затвердженою Мінфіном.

На сьогодні Мінфін таку форму ще не затвердив. Але час до 1 січня 2021 р. ще є. Якщо Мінфін встигне її затвердити, тоді з чистою совістю починати 2021 рік загальносистемники зможуть з новою Книгою;

3) ФОП-загальносистемники отримають право на вибір – вести облік у паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через Електронний кабінет. Так, вести облік — це ноухау. Але коли це буде реалізовано, поки що неясно.

Посилання:

https://buhgalter911.com/uk/news/news-1052105.html

Смотри также

Чи потрібен РРО, якщо послуги оплатили через Приват24, LiqPay, Монобанк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *