fbpx
Четвер , Січень 28 2021
Главная / Новини / Два за ціною одного: як оформити й облікувати продаж товару в наборі

Два за ціною одного: як оформити й облікувати продаж товару в наборі

Любите подарунки? Маркетологи це добре знають! Тому магазини часто про­понують набори товарів, у яких дешевший іде у подарунок чи за одну копійку. Як це зіграє в обліку — поговоримо далі

Одна з популярних рекламних акцій — продаж товарів у наборі. Наприклад, пляшка алкоголю плюс шоколадка, пляшка алкоголю і до неї пляшка кока-коли. Як потрібно оформити цінник і касовий чек на такі набори? Як відображати у бухгалтерському та податковому обліку, коли другий товар дарують або продають за нижчою ціною? Нумо з’ясовувати.

Без документів діла не буде

Вимоги щодо оформлення рекламних акцій у вигляді продажу товарів у наборі містить Закон про захист прав споживачів. Коли за одну ціну пропонують кілька товарів чи їх поєднання або коли продавець реалізує одну продукцію із правом одержати іншу за зниженою ціною, споживачеві надають інформацію:

  • щодо змісту і вартості пропозиції. Якщо пропонують товари за одну ціну — ціну кожного з таких товарів;
  • умови прийняття пропозиції — строк її дії та будь-які обмеження, в т. ч. стосовно кількості (ч. 3 ст. 15 Закону про захист прав споживачів1).
1 Дія цих норм поширюється і на харчові продукти.

Порушники не уникнуть штрафу

Відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію або продавця так просто не минеться. Чекайте штрафу у розмірі 30% вартості одержаної для реалізації партії товару, але не менше ніж 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг) — 85 грн (п. 7 ч. 1 ст. 23 Закону про захист прав споживачів).

Якщо суб’єкт господарювання не веде обов’язкового обліку доходів і витрат відповідно до закону — заплатить штраф у розмірі 85 грн. Оштрафує Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Судова практика свідчить про те, що штрафують і за відсутність у ціннику та касовому чеку РРО інформації про окремі товари, що входять до набору.

Наприклад, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (ВС) залишив без задоволення касаційну скаргу ТОВ про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону про захист прав споживачів (постанова від 16.12.2019 у справі № 826/25848/15).

Обставини справи: споживач придбав товарний набір, позначений стрічкою «Вигідна ціна». До нього входили пляшка горілки «Хлібний Дар» Класична» 0,5 л та напій безалкогольний «Кока-Кола» 0,5 л за загальною ціною 54,99 грн. Однак у ціннику та чеку не зазначили окремо ціну кожної одиниці товару.

Суд дійшов висновку: касовий чек свідчить про те, що горілку «Хлібний Дар» Класична» та напій безалкогольний «Кока-Кола» продали за ціною 54,99 грн. У наборі немає окремих цін на горілку та напій. ВС погодився із рішеннями судів попередніх інстанцій, що підприємство порушило статтю 15 Закону про захист прав споживачів.

Аналогічні висновки знаходимо у постанові Касаційного адміністративного суду ВС від 14.11.2019 у справі № 817/381/16.

Тому радимо зазначати у ціннику та чеку РРО ціну набору товарів та окремо вартість кожного товару, що входить до набору. Якщо один із товарів надаєте безплатно — зазначте цю інформацію.

Податкові правила податок на прибуток

У роздрібній торгівлі всі платники податку на прибуток, коли визначають об’єкт оподаткування, реалізацію товарів відображають за правилами бухобліку. Окремих коригувань фінансового результату за цими операціями Податковий кодекс України (ПК) не передбачає.

ПДВ

Базу оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначають на підставі їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків і зборів2 (абз. 1 п. 188.1 ПК). Вона не може бути нижчою за ціну їх придбання (абз. 2 п. 188.1 ПК).

2 Крім акцизного податку на реалізацію суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляють з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, ПДВ та акцизного податку на спирт етиловий, що використовують виробники для виробництва лікарських засобів, у т. ч. компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Тому, коли ціна продажу окремого товару з набору менша за ціну, за яку його придбали, донарахуйте на різницю податкові зобов’язання з ПДВ. Складіть дві податкові накладні (ПН):

  • одну — на суму фактичної ціни постачання;
  • другу — на суму, на яку ціна придбання перевищує фактичну ціну продажу (п. 15 Порядку № 1307).

Платник ПДВ не пізніше за останній день місяця складає зведену ПН з урахуванням сум податку, обчислених із перевищення бази оподаткування над фактичною ціною. Податок визначає окремо за кожною операцією постачання товарів/послуг.

У ПН (в т. ч. зведеній), яку склали на суму такого перевищення, зробіть позначку «15». У рядках, де потрібно наводити дані покупця, продавець зазначає власні дані.

У разі безоплатного постачання товару виникає ризик подвійного нарахування податкових зобов’язань:

Утім, наразі податківці погоджуються, що у разі безоплатного постачання нараховують лише одинарні податкові зобов’язання згідно з абзацом другим пункту 188.1 ПК.

3 Індивідуальні податкові консультації (ІПК) ДПС від 24.03.2020 № 1211/6/99-00-07-03-02-06/ІПК, від 21.05.2020 № 2136/6/99-00-07-03-02-06/ІПКвід 04.09.2020 № 3705/ІПК/99-00-05-06-02-06; ЗІР, категорія 101.06.

Аби уникнути нарахування ПДВ, податківці вимагають, щоб були накази про облікову або цінову політику, розрахунки чи калькуляція вартості товарів/послуг або інший документ, визначений в обліковій політиці. Такий документ має містити розрахунок ціни продажу придбаних, ввезених чи самостійно виготовлених товарів, яка включає вартість безоплатно наданих товарів/послуг.

Отже, якщо можете довести, що ціну безоплатно наданих товарів включили до вартості оподатковуваних операцій постачання (реалізації) самостійно виготовлених товарів/послуг і їх вартість компенсують споживачі, жодних податкових зобов’язань нараховувати не доведеться.

Контролери також вважають, що під час продажу товарів у наборі їх класифікують відповідно до Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД4 (далі — Правила), приміток, додаткових приміток до розділів, груп і товарних підпозицій. Код УКТ ЗЕД набору товарів, що містить декілька видів однієї товарної позиції та один (чи декілька) видів іншої товарної позиції, визначають з огляду на Правило 3. Перевагу має та товарна позиція, у якій товар описують більш конкретно порівняно з товарними позиціями, що містять лише його загальний опис.

4 Основні правила інтерпретації класифікації товарів, наведені у Поясненнях до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених наказом ДМС від 14.07.2020 № 256.

Проте, коли кожна з двох чи більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів або речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у роздрібний продаж у наборі, такі товарні позиції вважають рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо одна з них містить повніший або точніший опис цього товару.

Товари у наборах слід класифікувати за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови що цей критерій можна застосувати (Правило 3b).

Постачання набору, який містить декілька видів однієї товарної позиції та один (чи декілька) видів іншої товарної позиції, у ПН відображайте одним рядком. Графи 6 та 7 ПН щодо кількості і ціни постачання одиниці товару заповнюйте так: ціна одиниці набору/комплекту товарів, кількість наборів/комплектів5.

5 ІПК ДФС від 22.05.2019 № 2305/6/99-99-15-03-02-15/ІПКвід 25.07.2019 № 3465/6/99-99-15-03-02-15/ІПКІПК ДПС від 27.12.2019 № 2181/6/99-00-07-03-02-15/ІПК, ІПК ГУ ДПС у Чернігівській області від 23.01.2020 № 269/ІПК/25-01-04-01-04; ЗІР, категорія 101.16.

Унаочнимо викладене на Прикладі.

акцизний податок

Коли платник податку реалізує кінцевим споживачам набори, до яких входять підакцизні та непідакцизні товари, акцизним податком оподатковують реалізацію лише підакцизних товарів (пп. 213.1.9 ПК). Це підтверджують і податківці (ІПК ДФС від 06.11.2018 № 4709/6/99-99-15-03-03-15/ІПК.

Джерело:

Смотри также

Мінфін скасував форми книг обліку для єдинників

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *