fbpx
Неділя , Жовтень 2 2022
Главная / Новини / Аутсорсинг / Блокування податкових накладних на «новий лад»: проект Закону

Блокування податкових накладних на «новий лад»: проект Закону

Платники ПДВ, напевно, чули про те, що ВРУ зареєструвала законопроект Комітету податкової і митної політики, що стосується блокування податкових накладних. І хоча вивчати законопроекти — справа не зовсім вдячна, варто зазначити, що в ньому є цікаві пропозиції. І є велика вірогідність того, що цей законопроект все ж буде ухвалений. Тому пропонуємо вам зараз коротко його проаналізувати.
призупинення реєстрації податкової накладної

Розпочнемо з того, що йдеться про законопроект від 15.09.2017 р. № 7115*.Напевно, найголовніше його нововведення — це перевести блокування податкових накладних у так званий тестовий режим без фактичного призупинення реєстрації податкової накладної. Так-так! Незалежно від того, потрапила податкова накладна під критерії ризиковості чи ні, вона все одно реєструватиметься, причому відразу . І покупцеві, щоб показати податковий кредит, не потрібно буде чекати рішення Комісії ДФС за такою податковою накладною.

* Знайти його можна за адресою: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4 1?pf3511=62549.

У чому ж каверза, запитаєте ви? Так, тут є свої нюанси. Але про все по порядку.

Отже, направивши податкову накладну на реєстрацію, платник отримає квитанцію № 1. Тепер дата і час, зафіксовані в цій квитанції, будуть важливі для відліку часу, протягом якого повинна прийти вже квитанція № 2. У законопроекті пропонується чітко встановити, що квитанція № 2 повинна приходити платникові не пізніше ніж через 8 робочих годин після отримання квитанції № 1.

Зараз, нагадаємо, вона повинна приходити протягом операційного дня (тобто до 23 години поточного дня).

Квитанція № 2 прийде платникові з одним з таких повідомлень:

Варіант 1. Податкова накладна зареєстрована . У цьому випадку і продавець, і покупець можуть зітхнути з полегшенням.

Варіант 2. Податкова накладна відповідає критеріям ризиковості . Таку квитанцію отримають одночасно і покупець, і продавець. Утім, навіть у цьому випадку не пізніше ніж через 8 годин після отримання квитанції № 1 податкову накладну все одно буде зареєстровано!!!

Критерії ризиковості поки що залишаються такими ж.

Тобто покупець уже не повинен чекати, поки продавець подасть податківцям підтверджуючі документи і комісія прийме відповідне рішення. Він може відразу показувати податковий кредит на загальних підставах (але є нюанси, якщо продавець, наприклад, не подасть документи для підтвердження податкової накладної, — про них трохи далі).

За продавцем зберігається обов’язок подати підтверджуючі документи податківцям. Щоправда, тепер для цього встановлений коротший строк — 30 робочих днів, наступних за днем отримання квитанції з повідомленням про ризиковість податкової накладної. Документи подаються обласній податковій в електронному вигляді і, як раніше, розглядаються комісією ДФС.

Якщо комісія прийме рішення про підтвердження податкової накладної, то і продавець, і покупець можуть бути далі спокійні.

А якщо комісія прийме негативне рішення і воно не буде оскаржене або, наприклад, продавець узагалі не подасть у встановлений строк документи податківцям?

У цьому випадку може постраждати покупець — на нього не поширюватиметься норма про «залізне» право на податковий кредит (абз. 3 п. 201.10 ПКУ)**.

** Детальніше про це право читайте в статті «Залізне» право на податковий кредит з 1 липня 2017 року»(журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 26).

Підкреслимо: покупець не втрачає в цьому випадку право на податковий кредит за такою податковою накладною. Просто така податкова накладна беззастережно не підтверджуватиме це право, на відміну від випадку, якби вона була відразу зареєстрована або підтверджена комісією ДФС. До такої податкової накладної можливі причіпки податківців і вже покупцеві потрібно бути готовим «підтверджувати» таку податкову накладну. При цьому якраз для цього випадку знову поновлюється «ліберальна» норма, згідно з якою незначні помилки в податковій накладній (окрім коду товарів і послуг), що не заважають ідентифікувати операцію, не ведуть до втрати податкового кредиту.

Це ще раз підтверджує: відсутність позитивного рішення за «ризиковою» податковою накладною не призводитиме до автоматичного позбавлення права покупця на податковий кредит.

Тобто, по суті, законодавець пропонує ось що: якщо продавець не може/не хоче довести «реальність» операції за «ризиковою» податковою накладною, то не каратимемо покупця, позбавляючи його права на податковий кредит, а дозволимо йому тоді самому обґрунтовувати, у разі виникнення підозр у податківців (наприклад, у ході перевірки), реальність операції і податкової накладної.

Хоча, знову ж таки, усе це задумки законодавців. А ось як ці норми застосовуватимуться податківцями на практиці і як вони ставитимуться до відображеного податкового кредиту за непідтвердженою ризиковою податковою накладною, можна тільки здогадуватися. Наприклад, навіть сам Мінфін лякає тим, що за такими податковими накладними не буде права на бюджетне відшкодування.

Щоправда, такі заяви не мають законодавчих обґрунтувань.

Тобто, як і раніше, будуть актуальні зауваження в договорах, що визначають відповідальність постачальника за бездіяльність, яка стосується підтвердження податкових накладних.

Проте в цих змінах є великий плюс — принаймні, покупцеві не доведеться відкладати право на податковий кредит, поки продавець підтверджуватиме дійсність податкової накладної.

Варіант 3. Отримане рішення керівника (його заступника) ДФСУ або обласної податкової про призупинення реєстрації податкової накладної (квитанція з повідомленням про таке рішення повинна прийти не пізніше ніж через 8 годин після отримання квитанції № 1 одночасно і продавцеві, і покупцеві). А продавцеві поштою (з повідомленням) висилається текст такого рішення. У рішенні вказуються причини зупинки і перелік документів, який слід подати платникові для скасування рішення. Що важливо! Приймаючи таке рішення, керівник ДФС нестиме за нього персональну відповідальність згідно із законом.

Таке рішення може бути оскаржене в адміністративному або судовому порядку.

У цьому випадку реєстрація податкової накладної блокується. Зрозуміло, що до розблокування податковий кредит за такою податковою накладною відображати не можна.

Подати документи для розблокування продавець може протягом 30 робочих днів, наступних за днем отримання квитанції про призупинення реєстрації податкової накладної.

Протягом 5 днів, наступних за днем подання документів, податківці повинні прийняти рішення.

І що важливо, платник має право брати участь у розгляді документів. Для наочності представимо вищесказане у вигляді схеми.

«Перехідні» заблоковані податкові накладні. Законопроект визначає і долю вже заблокованих податкових накладних. Передбачено таке.

Якщо ви до 11.09.2017 р. (незрозуміло чому названа саме ця дата, вона може бути відкоригована) подали документи для розблокування податкової накладної і за ними не прийнято жодного рішення (ні позитивного, ні негативного), то податкові накладні автоматично реєструються в день набрання чинності Законом.

Якщо ж ви подавали документи для розблокування до 11 вересня і податківці прийняли негативне рішення за ними і ви:

1) почали процедуру оскарження — податкові накладні також підлягатимуть автоматичній реєстрації;

2) не почали процедуру оскарження — податкові накладні вважаються незареєстрованими.

Якщо документи для «розблокування» податкової накладної подані після 11 вересня, то «розблокування» проводиться за старими правилами (автоматичної реєстрації не буде).

Источник: Бухгалтер 911

Смотри также

Про особливості звітування з ЄСВ у перехідний період

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *