Четвер , Березень 28 2024
Главная / Новини / Аутсорсинг / Про акты сверки расчетов с контрагентами

Про акты сверки расчетов с контрагентами

Частью первой статьи 10 Закона Украины “О бухгалтерском учете и финансовой отчетности в Украине” установлено, что для обеспечения достоверности данных бухгалтерского учета и финансовой отчетности предприятия обязаны проводить инвентаризацию активов и обязательств, в ходе которой проверяются и документально подтверждаются их наличие, состояние и оценка. Объекты и периодичность проведения инвентаризации определяются собственником (руководителем) предприятия, кроме случаев, когда ее проведение является обязательным согласно законодательству (часть вторая статьи 10 настоящего Закона).

Наряду с этим требованиями действующего законодательства Украины, в том числе Положением об инвентаризации активов и обязательств, утвержденным приказом Минфина от 02.09.2014 г. № 879, Порядком бухгалтерского учета отдельных активов и обязательств бюджетных учреждений, утвержденным приказом Минфина от 02.04. 2014 г. № 372, на которые делается ссылка в обращении, не определены обязанности контрагента о подписании акта сверки взаимных расчетов.

Из практики рассмотрения дел Высшим хозяйственным судом Украины усматривается, что акт сверки взаимных расчетов не является сводным бухгалтерским регистром и первичным бухгалтерским документом в понимании Закона Украины “О бухгалтерском учете и финансовой отчетности в Украине”, а надлежащими доказательствами, подтверждающими наличие или отсутствие обязательств сторон, являются первичные бухгалтерские документы. Поэтому акт сверки взаимных расчетов может считаться надлежащим доказательством только в случае подтверждения воспроизведенных в нем операций первичными бухгалтерскими документами и сводными бухгалтерскими регистрами.

Статьей 627 Гражданского кодекса Украины определено, что в соответствии со статьей 6 настоящего Кодекса стороны свободны в заключении договора, выборе контрагента и определении условий договора с учетом требований этого Кодекса, других актов гражданского законодательства, обычаев делового оборота, требований разумности и справедливости.

В соответствии со статьей 526 Гражданского кодекса Украины обязательства должны исполняться надлежащим образом в соответствии с условиями обязательств и требованиями закона, иных правовых актов, а при отсутствии таких условий и требований – в соответствии с обычаями делового оборота или иными обычно предъявляемыми требованиями.

То есть во избежание недоразумений по составлению и подписанию акта сверки взаимных расчетов стороны вправе оговорить данный вопрос условиями договора (например, необходимость сверки; сроки (периодичность) проведения сверки, порядок ее проведения; сроки для предоставления ответа на сообщения, связанные со сверкой, тому подобное).

Письмо Госаудитслужбы от 20.02.2017 г. № 25-16/104

По материалам: Buhgalter.com.ua

ТЕКСТ ПИСЬМА

ДЕРЖАВНА АУДИТОРСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 20.02.2017 р. № 25-16/104

Щодо актів звіряння розрахунків з контрагентами

Державна аудиторська служба України розглянула звернення <…> щодо надання роз’яснення чинного законодавства України в частині обов’язку контрагентів складати акти взаємних розрахунків та накладення органами фінансового контролю стягнення за вчинення адміністративних правопорушень, відповідальність за які визначено статтею 1642 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), та повідомляє.

<…>

Частиною першою статті 10 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” встановлено, що для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства зобов’язані проводити інвентаризацію активів і зобов’язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка. Об’єкти і періодичність проведення інвентаризації визначаються власником (керівником) підприємства, крім випадків, коли її проведення є обов’язковим згідно з законодавством (частина друга статті 10 цього Закону).

Поряд з цим вимогами чинного законодавства України, у тому числі Положенням про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 2 вересня 2014 року N 879, Порядком бухгалтерського обліку окремих активів та зобов’язань бюджетних установ, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 2 квітня 2014 року N 372, на які здійснюється посилання у зверненні, не визначено обов’язку контрагента щодо підписання акта звірки взаємних розрахунків.

З практики розгляду справ Вищим господарським судом України вбачається, що акт звірки взаємних розрахунків не є зведеним бухгалтерським регістром та первинним бухгалтерським документом у розумінні Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, а належними доказами, які підтверджують наявність чи відсутність зобов’язань сторін, є первинні бухгалтерські документи. Тому акт звірки взаємних розрахунків може вважатися належним доказом лише у разі підтвердження відтворених у ньому операцій первинними бухгалтерськими документами та зведеними бухгалтерськими регістрами.

Статтею 627 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Тобто для уникнення непорозумінь щодо складання та підписання акта звірки взаємних розрахунків сторони мають право обумовити зазначене питання умовами договору (наприклад, необхідність звірки; строки (періодичність) проведення звірки; порядок її проведення; строки для надання відповіді на повідомлення, що пов’язані зі звіркою, тощо).

Розгляд справ про адміністративне правопорушення за статтею 1642 КУпАП Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами здійснюється відповідно до норм Кодексу України про адміністративні правопорушення та Порядку оформлення Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого наказом Державної аудиторської служби від 1 грудня 2016 року N 168 <…>.

Наразі <…> звернення з додатком містить лише загальний опис порушеного питання, що позбавляє Держаудитслужбу надати вичерпну відповідь щодо застосування статті 1642 КУпАП.

Зауважуємо, що у разі незгоди з прийнятим рішенням Державної аудиторської служби України ви маєте право оскаржити його у встановленому законодавством порядку.

Голова

Л. Гаврилова

Смотри также

Про особливості звітування з ЄСВ у перехідний період

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *